Deneme

 

 

!!! Veri Tabanlarına Erişim İçin İsmine Tıklayınız !!!

 

 

TURCADEMY Türkiye Akademik Yayınlar Platformu

(27.05.2017 tarihine kadar deneme erişimi)

Turcademy, Türkiye’de kademik yayınları tek bir portal altında toplayarak bu yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak ve Türkiye’deki e-kitap yayıncılığına katkıda bulunmak amacıyla Informascope firması tarafından geliştirilmiş yerli bir e-kitap platformudur. Informascope, alanında öncü uluslararası yayınevleri ile birlikte yıllardır yürüttüğü iş ortaklıklarıyla, projelerden edindiği bilgi birikimini ve tecrübesini kullanarak, Turcademy e-kitap platformunu ülkemiz dijital yayıncılığının gelişmesi amacıyla hayata geçirmiştir. İlk aşamada yaklaşık 2500 e-kitap ile erişime açılan Turcademy’de yer alan koleksiyona Türkiye’den birçok yayınevinin dâhil olması için görüşmeler sürdürülmekte olup, yapılacak yeni anlaşmalar ile ilk yıl sonunda platformda bulunan kitap sayısının arttırılması gerçekleşecektir. Tasarımı ve teknik altyapı çalışmaları yerli mühendisler tarafından geliştirilerek tamamlanan Turcademy e-kitap platformunun ikinci fazında,  ülkemizde yayınlanan ve etki faktörü yüksek akademik dergiler Turcademy’de yerini almaya başlayacaktır. Turcademy ilk aşamada ülkemizde akademik yayıncılık alanında öncü olan Anı YayıncılıkGazi KitabeviPalme YayıncılıkPegem Akademi, Seçkin Yayıncılık ve Ankara Nobel Tıp gibi değerli paydaşların katkısıyla 1 Aralık 2016 tarihinde erişime açılmış olup platforma yeni kitap yüklemeleri devam etmektedir.

Erişim adresi: 

www.turcademy.com

 

VisualDx

(18.05.2017 tarihine kadar deneme erişimi)

Tanısal Doğrulukta Lider Klinik Karar Destek Aracı

VisualDx, çalışırken tanısal soruları yanıtlamanıza yardımcı olmak için tasarlanan ve bakım noktasında daha doğru, bilinçli karar verme "tanı desteği" ni yeniden tanımlayan tek araçtır. Kullanıcılarınız hastaya özgü bulguları girebilir ve gerçek zamanlı olarak hastayla özel bir fark yaratabilirsiniz.

Yapılan kör, rastgele bir çalışmaya göre VisualDx tanı doğruluğunu %120'nin üzerinde geliştirdiği görülmüşür.

VisualDx kullanırken klinisyenlerin günde 26 dakikaya kadar zaman tasarrufu sağladığı belirlenmiştir.

2.800 hastalık ve bu hastalıklarla ilgili 40.000’in üzerinde görsel ve tedaviyle ilgili klinik rehberlik, yöntem, gizli tehlike ve daha fazlası…

Düya’nın en büyük medical görsel kütüphanesi.

Özellikle Tıp Okullarında okuyan öğrenciler için bulunmaz nitelikte bir kaynak ve rehber hem klinikte hem de sınıfta. 

Erişim adresi: 

https://www.visualdx.com/visualdx/7/​

KAZANCI Elektronik Hukuk Yayımcılığı

(14.05.2017 tarihine kadar deneme erişimi)

 

       İçtihat Bilgi Bankası:  
Tüm T.C. Kanunları, T.C. K.H.K.ler, T.C. Tüzükleri, B.K.K. Yönetmelikleri, 750.000 (Yedi yüz elli bin) adedi aşkın Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi, Uyuşmazlık, Sayıştay, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları. Binlerce dilekçe örneği, resmi gazete fihristi, döviz kurları, iç borçlanma senetleri. Tüm yeni mevzuat girişi ve mevzuat değişiklikleri günlük işlenmektedir.
       Mevzuat Bilgi Bankası:
 Tüm T.C. Kanunları, T.C. K.H.K.ler, T.C. Tüzükleri, T.C. Yönetmelikleri, Uluslararası Anlaşmalar, Bakanlar Kurulu Kararları, Tebliğler, Genelgerler, Sirkülerler, Özelgeler, binlerce dilekçe örneği, resmi gazete fihristi, döviz kurları,iç borçlanma senetleri. Tüm yeni mevzuat girişi ve mevzuat değişiklikleri günlük işlenmektedir.

Hukuk Eserleri Bilgi Bankası:  

Çeşitli Konularda, Türkiye’nin önde gelen hukukçuları tarafından yazılmış Kitaplar, Doktora Tezleri, Yüksek Lisans Tezleri, Makaleler, Tercüme Eserler, Hukuki Mütalaalar, Bilirkişi Raporları, Yüksek Yargı Kararları İncelemeleri. Tüm bu içeriğe ulaşmanız için, ARAMA MOTORU yanında, YAZARLARIN AD/SOYAD ve ÖZGEÇMİŞLERİ, KONU, İLGİLİ KANUN VE MADDESİ, ALFABETİK v.b. gibi ENDEKSLER konulmuştur. Herhangi bir eseri incelerken, içinde geçen Kanun maddelerine ve programda bulunan Yüksek Yargı Kararlarına linklerle bağlantılar sağlanmıştır.

Hukuk eserleri bilgi bankası: http://www.kazanci.com/kho2/hebb/giris.htm

CINAHL Complete

(15.05.2017 tarihine kadar deneme erişimi)

Sağlık Bilimleri, Hemşirelik ve Sağlık ile ilgili bölümleri ve benzer konulardaki temel dergileri içeren kapsamlı tam metin bir veritabanı olan CINAHL Complete 1.332 adet e-dergi içerir.

Veritabanı içerik bilgisi

Erişim adresi: 

http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=ccm

(10.04.2017 tarihine kadar deneme erişimi)

Hiperkitap; Hiperlink tarafından geliştirilmiş, akademisyenlerin ve öğrencilerin akademik bilgiye hızlı ve kolay erişebildikleri Türkiye’nin ilk ve tek Türkçe e-kitap veri tabanıdır ve Türkçe içerikli "Türkiye'nin ilk online kütüphanesi" dir. Hiperkitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300 yayınevinin 14.000’den fazla e-kitabı bulunmaktadır. Hiperkitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir.

Kullanıcılar; Hiperkitap’ta bulunan 14.000’den fazla e-kitabı online olarak görüntülemenin yanı sıra bilgisayarlara, android ve IOS destekli cihazlara ödünç alabilmektedirler. Böylece internet erişimine ihtiyaç duymadan e-kitaplardan yararlanabilmektedirler. “My library” özelliğiyle Hiperkitap’ta kendi kütüphanelerini oluşturarak e-kitap sayfalarında notlar alabilmekte, çıktı alıp paylaşabilmekte, farklı formatlarda atıf verebilmektedirler.

Temel ve detaylı arama seçenekleri, e-kitap içerisinde arama yapma, e-kitap üzerine not ekleme, otomatik kaynakça oluşturma, PDF olarak sayfa kaydetme, e-kitap ödünç alma ve kullanıcıların kendi e-kütüphanelerini oluşturabilmeleri gibi birçok özelliğiyle kullanıcıların kendilerini fiziksel kütüphanede gibi hissedecekleri online bir kütüphanedir

Erişim Adresi: http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&custid=ns212167&profile=ehost&defaultdb=e011tww&groupid=main

                    

 

 

·       EBSCO eBooks Ödünç Alma (İndirme ve Ayırtma) (Türkçe doküman):

http://support.ebsco.com/training/lang/tr/docs/tr_ebooks_tutorial_downloading.ppt  

·       Adobe Digital Editions’a E-Kitap İndirme (Türkçe doküman):

http://support.ebsco.com/training/lang/tr/docs/tr_ebooks_tutorial_adobe.ppt

 • EBSCO eBooks Online Kullanım (Türkçe doküman):

http://support.ebsco.com/training/lang/tr/docs/tr_ebooks_tutorial_searching.ppt

 • E-Kitap İndirme/Ödünç Alma Kılavuzu (video – 3 dk)

https://youtu.be/Qlje2gtKoCo

 

Films on Demand

(31.12.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

Fims on demandvideo içerikli veritabanı birçok konu başlığında 10000'den fazla video içermektedir.

Ayrıca kurumunuzda hazırlanmış videoları ekleyerek kendi kurum videolarınızı kullanıcılarınıza aynı platform üzerinden sunabilirsiniz. Films on Demand, sınırsız kullanıcılı olup birçok bölümünüzde rahatlıkla kullanılabilir ve derslerde müfredatın bir parçası olabilir.

 • Binlerce videonun segmentlere ayrılmasıyla oluşturulan kolay kullanılabilir klipler,
 • Güçlü tarama aracı,
 • Videoları paylaşma, kaydetme ve düzenleme ve özelleştirilebilir liste oluşturma,
 • Binlerce video için altyazı ve etkileşimli anlatım (videoyu takip eden yazılı metin),
 • Her video için ücretsiz MARC kayıtları,
 • Chicago, MLA, Harvard ve APA formatlarında dinamik atıf bilgisi,
 • EasyBib, NoodleTools ve RefWorks entegrasyonu,
 • Blackboard, Moodle ve diğer LMS sistemleri üzerinden erişim kolaylığı,
 • Her ay yeni eklenen içerikler (videolar),
 • Her sayfa için Google Translate; tüm açıklamalar, metinler ve arayüz için 100'den fazla dile çeviri,
 • iPad uyumlu özelliği vardır.

Erişim adresi: 

http://fod.infobase.com/PortalPlayLists.aspx?wid=276357

 

SAE Mobilus

(31.12.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

SAE Mobilus; özellikle Otomotiv, Havacılık ve Uzay Sektöründe tasarım, AR-GE, üretim ve kalite kontrol departmanlarına yönelik, çok detaylı teknik veriler içeren elektronik veritabanıdır. Yeni ürün geliştirme ve proje planlama aşamalarında fayda sağlayan, işletmenin küreselleşme ve uyumluluk programlarını destekleyen zengin bir içeriğe sahiptir. Proje sorunlarınızı çözmek ve iş akışınızı düzenlemede size yardımcı olacak güvenilir ve ilgili bilgileri sizlere sunacaktır. Tüm teknik kaynaklara olan ihtiyacınızı hızlıca ve etkili bir şekilde karşılayacak kullanıcı odaklı bir platformdur

Rakamlarla SAE Mobilus

·        141.900+ Teknik yayın

·         5.900+ Dergi makalesi

·         12.400+ Havacılık ve Uzay standartları

·         16.400+ Havacılık ve Uzay Malzemeleri detayları

·         8.500+ Kara araçları standardı

·         3.400+ SAE ITC E&A standardı

Güçlü ve yeni özellikler şunlardır:  

Tam metin arama, HTML,  Redline AMS Standartları, Ek açıklamalar, Veri Setleri, 2D/3D parçalar (500 AS Standards E-25 committee’ye uygulanabilir),  Video içerikleri, Mesleki gelişim içeriği,  Geliştirilmiş kullanıcı arayüzü, Kişisel panolar (kayıtlı aramalar, ek açıklamalar ve favori içerikler dahil), Ek raporlama özellikleri.

Erişim Adresi: https://saemobilus.sae.org/

TURCADEMY Türkiye Akademik Yayınlar Platformu

(31.12.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

Türkiye Akademik Yayınlar Platformunda Türkiye’nin akademik yayıncılık anlamında öncü yayınevlerine ait 2.500’e yakın ve üstün akademik içerik kalitesine sahip kitap elektronik olarak kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Kitap sayıları ve farklı alan içeriği her geçen gün artmaktadır.

Erişim adresi: http://www.turcademy.com/

Elektronik kitapları içeren yayın listesine http://www.turcademy.com/templates/tumListe.html  adresinden erişilebilmektedir.

Qur'an Studies Online

(20.12.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

Qur’anic Studies Online icerisinde 4 kaynaga erisim verilmektedir;

1. Encyclopaedia of the Qurʾān

Kuran terimleri, görüşler, kişilikler, yer adları, kültürel tarih ve Kuran çalışmaları ile ilgili en önemli konularda yazılmış kutsal kitap yorumlarını içeren ansiklopedik sözlüktür . 5 cilt içerisinde 1,000’e yakın kayda erişim imkanı vermektedir.  Kuran hakkında batı dillerinde yayınlanan ilk ve en geniş referans çalışmasıdır. Batı ülkelerinde 1537- 1840 yılları arasında basılmış 40 adet Kuran’a Arapça ve diğer dillerde erişim sağlamaktadır. 

2. Dictionary of Qurʾanic Usage

Dictionary of Qur'anic Usage; Kur’an kullanımında tam aranabilir Arapça  - İngilizce sözlük, uzun süreli Kur’an çalışmalarında bulunmuş akademisyenlerin yorumlarıyla birlikte şimdi online olarak erişime sunulmaktadır.
Her kelime anlam açıklamalarını içermektedir,  anlamı desteklemek için görsel örnekler sağlanmaktadır. Anlamlardaki nüans farkları da kullanım durumuna göre sıklıkla açıklanmaktadır. Dictionary of Qur'anic Usage veritabanı online versiyonu tam aranabilir formatta Arapça ve İngilizce olarak erişim kapsamındadır.

3. Qurʾān Concordance
The Qurʾān Concordance kullanıcıların Kur’an metin bölümlerini hatta küçük parçalarını tanımlamalarına yardımcı olan bir kaynaktır. Qurʾān Concordance (QC) kullanımı altyapıda yer alan bazı kavramların anlaşılmasını gerektirmektedir.

4. Early Western Korans Online

• Yayın sayısı: 62
• Kullanılan diller:  Arapça, Latin , Almanca, Fransızca ,Flemenkçe, İbranice  
• Lokasyonlar: Bayerische Staatsbibliothek, Munich; Württembergische Landesbibliothek, Stuttgart; Amsterdam University Library, Amsterdam; Provincia Veneta di S. Antonio di Padova dei Frati Minori, Venice; Universitätsbibliothek Erlangen- Nürnberg, Erlangen; Universitätsbibliothek München. Munich; Zentralbibliothek Zürich, Zurich

Bu koleksiyon Avrupa’da 1850’den önce basılmış tüm sayıları ve 1860’lardan itibaren Arapça’dan direkt çevrilmiş tüm tercümeleri  içermektedir. İkinci dillerden çevrilmiş tercümeler arasında Almanca ve Flemenkçe tam olarak sunulmaktadır. Kısmi baskılarda tipografik ya da akademik olarak en ilginç olanlar burada sunulmaktadır. Bu koleksiyon 8 dilde Kur-an ve Kur-an tercümelerini içermektedir. Oryantalistler, ilahiyatçılar, dil bilimciler ve kitap tarihçileri gibi  birçok uzmanlık alanında çalışmakta olan bilim adamları tarafından yakınen takip edilmekte olan bir kaynaktır.

INDEX Islamicus Online

(20.12.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

İslam ve Müslüman dünyası ile ilgili tüm konu alanlarını kapsayan yayınların uluslararası sınıflandırılmış bibliyografik bilgilerine, farklı Avrupa dillerinde erişim saglanmaktadir. 1905’den günümüze, 475,000 den fazla kayda ve 3000’den fazla dergiye erişim bulunmaktadır.

Index Islamicus yilda 4 kez guncellenmekte, her uc ayda bir yaklasik 5,000 – 6,000 yeni kayit eklenmektedir. 2013 yilinda 27,866 kayit eklenmistir.  

Index Islamicus tek başına temel bir kaynak değildir. Diğer kaynak ve literatürler için rehber niteliğinde; din, kültür ve Müslüman dünyası ile ilgili araştırma yapmak isteyen kullanıcılara yardımcı olmak üzere tasarlanmış, kapsamı sürekli büyümekte olan kitap, dergi makalesi ve haber kaynaklarından oluşturulmuş oldukça geniş kapsamlı bir veritabanıdır. Index Islamicus içerdiği yayınları, karışık sınıflama ve eş anlamlı sözcükler sözlüğünü kullanarak görüntülemektedir.  Bu sınıflandırmaların bir çoğu oldukça çeşitlidir – ‘Modern Türk Tarihi’ ve ‘Türk Milliyetçiliği’ gibi İslam ile direkt ilişkin olabilecek konularda da bilgiler yer almaktadır. 

Encyclopedia of Islam

(20.12.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

Encyclopaedia of Islam Online (EI Online) 2. baskı (“EI2”) ve 3. baskıların (“EI3”) yayınlanan tüm sayılarını içermektedir. 2007 yılında başlatılan son baskı için çalışmalar sürdürülmektedir. EI Online arama motoru her iki baskıdan en popüler ve en güncel sonuçları otomatik olarak taramaktadır. EI2 (1955-2005) ve EI3. (2007-) baskılara ait tüm materyallere erişim imkanı vardır.

- Yüzlerce bilim adamı tarafından girilmiş 11,000'in üzerinde kayıt yer almaktadır.

- Renkli ilüstrasyonlar

- Her makalenin sonunda kolay referans bilgileri yer alır.

Encyclopaedia of Islam Online’a her 3 ayda bir 125-150 makale eklenmektedir. Bu da yıllık 800,000 kelimeye denk gelmektedir. 2013 yilinda 550 yeni makale eklenmistir. 2014 yilinda Temmuz ayina kadra 218 makale (244,000 kelime) eklenmistir. Ayrica 90 adet harita iceren Tarihi Islam Atlasi (Historical Atlas of Islam ) ‘da bu referans kaynagina 2012 yilinda eklenmistir.

Ayrica içinde yer alan Tarihi İslam Atlası (Historical Atlas of Islam ) erişim linki aşağıdadır : 

http://referenceworks.brillonline.com/browse/historical-atlas-of-islam

SOBİAD (Sosyal Bilimler Atıf Dizini)

(10.12.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

Türkiye merkezli Sosyal Bilimler alanında yayın yapan 307 dergide yayınlanan 79.205 makalenin yer aldığı ve 1.601.525 bireysel atıfın bulunduğu bir veritabanıdır. Sobiad aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin yer aldığı milli bir indekstir. Sobiad veritabanında hem makale başlığında arama hem de metin içinde arama yapılabilmektedir. Sobiad, aylık düzenli olarak güncellenmekte ve dergilerin yayınlanan sayıları veritabanına eklenmektedir.

 Sobiad; hem öğretim üyelerine yapılan atıfları göstermesi hem öğretim üyelerinin ve öğrencilerin kaynak taraması noktasında bir veritabanı olması hem de üniversitelerin yaptığı yayın bilgisini kullanıcıları ile paylaşması bakımından Türkiye sosyal bilimleri alanında bir ilk olmaktadır. Sistemde atıf yapılan öğretim üyesine mail yoluyla bilgilendirme mesajı gönderilmektedir.

Erişim adresi: http://atif.sobiad.com/

Hiperkitap

(31.12.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

Hiperkitap; Hiperlink tarafından geliştirilmiş, bilim insanlarının, öğrencilerin ve meraklıların akademik bilgiye hızlı ve kolay erişebildikleri Türkiye’nin ilk Türkçe online e-kitap veritabanıdır. Hiperkitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300 yayınevinin 14.000’den fazla e-kitabı bulunmaktadır.  Hiperkitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir. Önde gelen üniversitelerin akademik yayınları da Hiperkitap’ta yer almaktadır.

Kullanıcılar; Hiperkitap’ta bulunan 14.000’den fazla e-kitabı online olarak görüntülemenin yanı sıra bilgisayarlara, android ve IOS destekli cihazlara ödünç alabilmektedirler. Böylece internet erişimine ihtiyaç duymadan e-kitaplardan yararlanabilmektedirler.  “My library” özelliğiyle Hiperkitap’ta kendi kütüphanelerini oluşturarak e-kitap sayfalarında notlar alabilmekte, çıktı alıp paylaşabilmekte, farklı formatlarda atıf verebilmektedirler. 

Erişimadresi: 

http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=e011tww

Wolters Kluver OVID Veritabanı 

(07.12.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

    İnsan vücudunun 3 boyutlu modeli ile bölgesel ve sistematik binlerce  anatomik görüntü ve yapıya erişim.

    Ekrana yakınlaştırma-uzaklaştırma, çevirme, dolaştırma ve parçalarına ayırıp inceleme imkanı.

  Dr. Robert Acland’ın anlatımı ile gerçek kadavra görüntüleri parçalara ayrılmış, parlak renklerle ve detaylı anlatımlar ile sunulmaktadır.

 300’den fazla video kaslar, tendonlar ve eklem bölgeleri gibi hareketli yapıları günlük yaşantıda kullanıldıkları gibi göstermektedir.

   Bates’ Visual Guide to Physical Examination; OSCE klinik düşünce modülleri, sistem tabanlı fiziksel test tekniklerini içeren, insan vücudunu baştan asağı inceleyen klinik videoları erişime sunmaktadır.

Visible Body Human Anatomy Atlas – 3 Boyutlu Anatomi Atlası, PC ve Mobil erişim: http://ovidsp.ovid.com/ovidweb.cgi?T=JS&NEWS=n&PAGE=main&D=vbpp

Visible Body Mobil Uygulamaları İndirmek İçin: http://ovid.visiblebody.com/mobile/

Aclands Human Anatomy – Kadavra Üzerimden Anatomi Eğitimi ve Anlatım Videoları  : http://www.aclandanatomy.com

Bates Visual Guide to Physical Examination – Bates Klinik Muayene Eğitim Videoları  http://batesvisualguide.com

Wiley Online Library 

(30.11.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

Wiley Online Library teknik, tıp ve bilimsel konularda 300'ün üzerinde mesleki dergi makalelerinin tam metinlerine erişim sağlayan online bir veritabanıdır.

Wiley dergileri hakkında:

1200 Wiley dergisi 2014-2015 yılında Journals Citation Report’ta (JCR) indekslenmiştir.

244 Wiley dergisi kendi alaninda en iyi ilk 10 dergi arasindadir.

27 Wiley dergisi 2012 yılında 25. sıradan kendi alanlarında 1. sıraya yükselmiştir. 

137.556 Wiley makalesi 2013 yılında JCR’de indekslenmiştir .

Wiley makalelerine 5.786.843 atıf yapılmıştır, bu da JCRdeki atıfların 12%sinin Wiley makalelerinden geldiğini göstermektedir Wiley makaleleri 42 alanda en cok paylaşılan makalelerdir. 

Cancer Journal for Clinicians dergisinin etki değeri 100’ün üzerindedir ve JCR’de etki değeri en yüksek dergidir. Bu dergi ANKOS dergi paketi içinde yer almaktadır.

 • Wiley Online Library 1997’den günümüze yaklaşık 1340 dergiye ve abonelik gerektiren dergiler dışında da yaklaşık 100 açık erişim dergiye tam metin erişim imkanı vermektedir.

Erişim adresi: http://onlinelibrary.wiley.com/

Adam Matthew Veritabanı 

(09.11.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

Foreign Office Files for the Middle East, 1971-1981 ve  Confidential Print: Middle East, 1839-1969 adlı koleksiyonlar özellikle Orta Doğu Bölgesinde gerçekleşen tarihi olaylar hakkında bilgi verir. İngiliz Yabancılar ve Koloniler Ofisi (British Foreign and Colonial Offices)’nin daha önce gizli olan belgelerinden oluşmuş olan bu koleksiyonlar, Orta Doğu’nun 19. ve 20. yüzyıllardaki politik, sosyal ve ekonomik görünümüne benzersiz bir bakış sunar.

Erişim adresi: http://www.archivesdirect.amdigital.co.uk/CP_MiddleEast

Erişim adresi: http://www.archivesdirect.amdigital.co.uk/FO_MiddleEast​

HukukTürk Veritabanı

(31.12.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

25 yıldır ülkemizdeki kurumlara güncel hukuk bilgileri sunan veritabanı Hukuktürk, bu sürede hem teknik hem de içerik olarak çok gelişti. Yaklaşık 3 yıldır yazımı devam eden arayüz ve arama motoru çalışmalarımız tamamlanmış, 2015/Şubat ayında kullanıma sunulmuştur. Çağdaş ve gelişkin bir veritabanında olması gereken her şeye teknik altyapıda yer verilmiştir.

Web sayfasında öne çıkan yenilikler:

. Yeni içerik, arayüz ve hızlı arama motoru (mili saniyelerde),

. Aramalarda "doğal dil işleme" özelliği,

. Son 16 ayda 45.000 tasnif edilmiş içtihat,

. 8000 yeni, tasnifli Uyuşmazlık Mahkemesi içtihadı,

. Resmi Gazetenin ilk sayısından günümüze kadar olan içeriğinin sunumu,

. İçeriğin Word veya PDF ortamına aktarılabilmesi,

. İngilizce arayüz ve menüler,

. Metinlerin üstünde “Google Translate” ile bütün içeriklerin anında istenilen dile çevirilebilme olanağı,

. Aramalarda sıralama özelliği;

o En sık arananlar

o Eskiden yeniye sıralama

o Yeniden eskiye sıralama seçenekleri

Kopyalamalarda "seçili metni kopyala" kullanıldığında otomatik atıf oluşturma özelliği taşımaktadır.

Erişim adresi: https://www.hukukturk.com/​

Kullanım kılavuzu : http://www.hukukturk.com/kullanim-kilavuzu

Mary Ann Liebert Yayınevi (MAL) Veritabanı 

(11.11.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

Mary Ann Liebert, fen, sağlık ve teknik alanlarda 80’den fazla yayınla dünyanın öncü dijital yayıncılarındandır.
Çalışma Alanları:

           ·         Biyomedikal Araştırmalar

·         Biyoteknoloji

·         Klinik Tıp ve Cerrahi

·         Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp

·         Eğitim, Hukuk ve İdare

·         Çevre Etüdleri

·         Yaşam Bilimleri

·         Nörolojik Bilim

·         Filantropi

·         Psikoloji, Beşeri ve Sosyal Bilimler

·         Toplum Sağlığı ve İdaresi

·         Teknoloji ve Mühendislik

gibi son derece önemli alanlar bulunmaktadır. Özellikle insan genomu ve doku mühendisliği alanında yaptığı yayınlar, araştırmacılar için son derece önem arz etmektedir. Toplamda 81 adet dergiyi ve 92.000’den fazla tam metin makaleyi araştırmacılara sunmaktadır. Bu dergilerin önemli bir kısmı sağlık bilimleri ile ilgilidir. Dergilere ilk sayıdan itibaren online erişim imkanı tanınmaktadır. Ayrıca Mary Ann Liebert sürekli erişim imkanı sunan sayılı yayınevleri arasındadır.

Erişim adresi: http://www.liebertpub.com/  

Kluwer Law International (KLI)  Veritabanı

(11.11.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

1995 yılında kurulan Kluwer Law International (KLI)   tüm dünya çapındaki iş adamları, hukuk profesyonelleri ve akademisyenler için uluslararası İngilizce hukuk kaynakları üreten bir yayınevidir. 

Dünyanın önde gelen yayınevlerinden biri olan Wolters Kluwer Law & Business  uluslararası tahkim; fikri mülkiyet hukuku; rekabet hukuku ve şirketler ticaret hukuku gibi konuyla ilgili çalışma alanlarında kullanıcılarına özlü bilgi sağlamaktadır.

175 yıldan bu yana tüm dünya çapındaki hukuk profesyonellerine yönelik yayınlar üreten Wolters Kluwer Law & Business ile hukuk dünyası için hukuk kaynaklı içeriklere ve ilgi alanı tüm dünyayı kapsayan araçlara erişebilir, temel çalışma alanlarına göre seçim yapabilir ve en güncel bilgilere dilediğiniz yerden erişebilirsiniz.

Kluwer Law  ile,

 • 58 adet Referans Kaynağına
 • 22 Uluslararası Hakemli dergiye ilk online sayılarından itibaren erişim imkanı bulabilirsiniz.

Erişim adresi: https://www.kluwerlawonline.com/​

E-Marefa Veritabanı

(01.12.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

E-Marefa Arap dünyasının en prestijli akademik yayıncıları tarafından hakemli dergilerde yayınlanan tam metin makalelere, istatistiklere, tezlere erişim imkanı sunmaktadır. Marefa, Ürdün’de “World Company for Digital Content” tarafından yönetilen bir Arap elektronik veritabanıdır. Bu şirket Arap dijital içeriği ve bilgi sağlamada uzmanlaşmıştır.

Türkçe seçeneği de sunulan yeni arama arayüzü; anahtar kelime, doğal ve kontrollü dil, konu başlıkları ve eş anlamlı kelimeler dahil edilerek bir arama stratejisi oluşturmaya imkân vermekle birlikte veritabanındaki tüm biçimdeki bilgi kaynağı türlerinde arama yapmaya elverişlidir. Boolean operatörleriyle gelişmiş arama deneyimine fırsat veren arayüz, güçlü aramalar yaparak hedef odaklı sonuçlara ulaşmanızı kolaylaştırır. Doküman türüne (süreli yayın, dergi makalesi, konferans bildirisi, istatistiksel tablo, e-kitap, kitap bölümü ya da tez), konuya,  metin diline veya yayın tarihinde göre sıralama yapabilirsiniz. Erişimi hızlı ve kolay yapabilmenizi sağlayan bu sezgisel arayüz, kullanıcı dostudur. Arapça ve İngilizce olmak üzere hazırlanmış kullanım kılavuzu örnekleriyle birlikte veritabanında bulunmaktadır.

Veritabanı, akademik dergi, istaistiksel çalışmalar, makaleler, tezler, e-kitaplar, kitap değerlendirmeleri, konferans bildirileri ve abstraktlar gibi bir çok türde kaynağın tam metnini kapsar.

E-Marefa ek olarak, Arabic Language & Islamic Studies, Middle East studies, Water, Energy, and Environment Issues, Social Networking & Media Studies, and Conflict, Violence, and Peace Studiesgibi 18  benzersiz hizmet sunmaktadır. Her hizmet veritabanındaki doküman türlerinden kendine özgü içerikleri barındırır.

  Arapça, İngilizce ve Fransızca olmak üzere üç dilde 19 ülkeden 300 üniversitedeki çeşitli organlar (üniversiteler, araştırma merkezleri, kamu istatistik daireleri, merkez bankaları, bilimsel dernekler, bölgesel örgütler) tarafından yayınlanan 

 • 270,000 makale ve istatistiksel rapor
 • 20,000 tam metin yüksek lisans ve doktora tezi
 • 22,000 yüksek lisans ve doktora tezi abstraktı
 • 108,200’ün üzerinde Orta Doğu çalışması
 • 50,000 dokümandan fazla İslam ve Arap çalışması
 • Arap dünyasından 10,000 kitap değerlendrimesi
 • 180,000 araştırma abstraktı

Erişim adresi: http://e-marifah.net/kwc/f?p=159:3:4335774985943:::::

The American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA)

(05.11.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

AIAA, günümüzde 31,000’den fazla üyesi bulunan; havacılık, uzay ve savunma mühendisliği ile biliminin gelişmesine adanmış, dünyanın en geniş kapsamlı profesyonel derneklerinden biridir. AIAA, havacılık ve uzay mühendisleri, bilim insanları, yasa düzenleyiciler, öğrenciler ve eğitimciler için ana bilgi kaynağı ve yayınevi olmaya devam etmektedir.  

AIAA’in kendi alanında uzman dergileri aşağıdaki gibidir;

1963 yılında yayınlanmaya başlamış bir dergidir. Geniş bir disiplin yelpazesinde teorik gelişmeler ve deneysel sonuçlar için öncülük etmektedir.

(Önceki adı Journal of Aerospace Computing, Information, and Communication)
Havacılık ve uzay bilgi teknolojileri ve iletişiminde uygulamalı bilime adanmış bir dergidir.

Uçaklar, uçakların çalışması ve uçak teknolojisinin başka alanlara uygulanması konularına açılan bir penceredir.

Mürettebatlı ve mürettebatsız, yeni nesil, yüksek performanslı hava ve uzay araçlarını işleten araştırma ve mühendislik uygulamalarını takip eden bir dergidir.

Hava basınçlı, elektrikli, güç üretme ve dönüştürme ile karasal enerji sistemleri konularında kilit sonuçları içermektedir.

Uzay aracı ve füze sistemleri, alt sistemler, uygulamalar, çevresel etkileşimler, ve uzay bilimleri konularında en yeni çalışmaları içermektedir. 

Isı enerji transferi ve depolanması konularında son gelişmeleri içermektedir.

Erişim adresi: https://www.aiaa.org/journals/

eDÜNYA (Gazete) Veritabanı

(31.10.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

Türkiye'nin tek ve bağımsız ekonomi gazetesi Dünta 36 yıldır iş dünyasına tarafsız haber ve yorumları ile hizmet etmektedir. Gelişen bilişim çağına uygun haber alma ve okuma alışkanlıkları dikkate alınarak hazırlamış olduğumuz gazetemizin dijital uygulaması olan eDünya da 5 yıllık online olarak abonelerimiz tarafından kullanılmaktadır.

2016 yılında edünya uygulaması ek yazılım il eüniversiteler için veritabanı şeklinde tek şifre ile çoklu kullanıma uygun hale getirilmiş 4 yıllık arşivi ile birlikte ve üniversitelerimizin hizmetine sunulmuştur.

Kullanıcı adı:  konyaedu@egazete.dunya.com
Şifre : konyaedu

Erişim adresi: http://egazete.dunya.com/

American Psychological Association (APA) Veritabanları

PsycARTICLES, PsycINFO, PsycBOOKS Veritabanları

(02.11.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

APA PsycARTICLES

American Psychological Association(APA), Canadian Psychological Association ve Hogrefe Publishing Group yayınevleri tarafından yayınlanan, 110’un üzerinde tam metin, hakemli dergiyi içermektedir. Davranış Bilimleri alanında tanınmış akademisyen ve bilim adamlarından en önde gelen bilimsel dergi koleksiyonları içinden sağlanan dünyaca güvenilir araştırma kaynağıdır.

Kapsam :

 • 1894’den günümüze,
 • 194,000’den fazla tam metin makale,
 • Çoğunluğu 1. Cildin 1. Sayısına kadar uzanan 110’un üzerinde dergiyi kapsamaktadır.  
 • Haftalık güncellenen içerik PsycARTICLES içinde yer alan tüm içerik PsycINFO da  indekslenmektedir.    

          PsycBOOKS

Tam metin kitaplar,

 APA (1100) & diğer yayınevlerinden (3173) toplam 4.260’ın üzerinde tam metin akademik & klasik kitaplar,

Aylık güncellenme - yıllık abonelik,

1620- günümüze güncel ve tarihi kitaplar,

Freud, James ve Adler gibi yazarlarıda içeren klasik kitap seriler,

Klasik kitaplar, davranış bilimleri referans materyalleri, güncel araştırmalar ile ilgili temel kitapları koleksiyonunuza kazandırmaktadır.

“APA Handbooks in Psychology” referans kitap serilerini ve “APA/Oxford University Press  Encyclopedia of Psychology” de kapsamaktadır.

Marc kayıtları sağlanmaktadır.

En güncel klinik teoriler & uygulamaları ve tarihsel desteklemeler (1620'lere kadar)

Tam metin pdf erişimi bulunmaktadır.

PsycINFO

Özet – indeks kayıtlar

1800’lerden günümüze 4 milyondan fazla bulgu kaydı içermektedir. Psikoloji ve davranış bilimleri alanlarında en önde gelen araştırma kaynaklarındandır.

 • 4 milyondan fazla kayıt – Kapsam: 1597'den günümüze,
 • 50 farklı ülkeden 29 dilde yayın,
 • 2,500'e yakın dergi içermektedir.
 • İçeriğin 80% dergi, geri kalanı kitap, kitap bölümü ve tezlerden oluşmaktadır
 • İçerik her hafta güncellenmektedir.
 • Özet & indeks yayınlar,
 • Davranış bilimleri & akıl sağlığı alanındaki en geniş kapsamlı hakemli kaynaktır.
 • 4 milyon özet bilgi, 2 milyon DOI & 72 milyondan fazla referans bilgisi ve daha önce yayınlanmış makalelere erişim sağlayan ilk dergi kayıtlarını  içermektedir.

Psycinfo kapsamı:

Dergiler veritabanının %80'ini oluşturmaktadır.

2,500'e yakın dergiyi kapsamaktadır.

%99'u hakemli dergi,

1,500'den fazla dergiye ait indeks bilgisi,

 Psikoloji alanındaki dergilerden seçilmiş makaleler,

Sürekli yeni eklenen dergiler,

Kitaplar Veritabanın %8'ini oluşturmaktadır.

Veritabanının %3 'ünü eklenmiş kitaplar ve %5'ini eklenmiş kitap bölümlerinden oluşmaktadır.

Tezler & Diğer İçerikler Veritabanın %12'sini oluşturmaktadır.

Erişim adresi: http://psycnet.apa.org/​

STATDX Radyoloji Online Karar Destek Sistemi

(15.11.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

STATdx, tüm uzmanlık alanlarında önde gelen radyologlar tarafından yazılan, güvenerek kullanabileceğiniz geniş kapsamlı bir karar destek sistemidir ve aşağıdakileri kapsamaktadır:

   4300+ genel ve karmaşık teşhis bilgis

   Uzmanlar tarafından seçilmiş ve not eklenmiş 200.000+ yüksek kalitede İmaj

   1300 Ayırıcı Tanı Listesi

   20.000+ Hasta Vaka Örneği

   300 Geniş Kapsamlı Anatomi Modülü

   195 Prosedür

   Hesaplayıcılar ve Tablolar

Her bir tanının erisinde temel bilgiler, terminoloji, görüntüleme bulguları, ayırıcı tanı, patoloji, klinik sorunlar, tanı kontrol listesi ve seçilm referanslar gibi ayrı ayrı bölümler bulunur. Elsevier Health Science tarafından sunulan STATdx Radyoloji Online Karar Destek Sistemi ile Amirsys Siyah Seri Kitap içeriği ve daha fazlası online kullanımınıza sunulmaktadır.

STATdx, erdiği çok geniş örnekler sayesinde radyoloji uzmanlarının dahhız ve daha doğru ‘tanı’ koymasına destek sağlar.

 Sağladığı avantajlar:

Uzmanlarca oluşturulmuş STATdx ayırıcı tanı listelerini kullananarak hangi farklı hastalıkları dikkate almanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olur.

 “Compare Anywhere” özelliği ile 3’e kadar teşhis görüntüsünü yan yana koyarak karşılaştırabilirsiniz.

 En nadir hastalık örneklerini dahi araştırmanıza imkan sağlar.

 RADSearch ile en son dergi makalelerini takip edebilirsiniz.

Amerika‘da bulunan hastanelerin %97’si Elsevier STATdx kullanarak radyoloji doktorlarının doğru, güvenilir tanıya hızlıca ulaşmalarına katkı sağlamakta ve doktor, hasta memnuniyetini arttırmaktadırlar.

Kullanıcı adınız:  TRDye kayıtlı olan email adresiniz
Şifre : turkrad2014

Erişim adresi: https://app.statdx.com/

World Scientific Publishing E-books & E-journals

(26.10.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

World Scientific, dünyanın en saygın akademik yayınevlerinden biri olarak yılda 600’e yakın yeni kitap yayınlamaktadır. Ayrıca Londra Üniversitesi Imperial College’ın resmi yayınevidir. 6500’ün üzerinde akademik e-kitaba sahip olan World Scientific’İn 100’den fazla kitabı  Nobel ödüllü ve Nobel adayı  akademisyenler tarafından yazılmıştır. 

Konu başlıkları:

Asya Çalışmaları, Bilgisayar Bilimleri, Biyoloji, Çevre Bilimi,  Ekonomi & Finans, Fizik, Kimya,  Malzeme Bilimi, Matematik, Mimarlık, Mühendislik, Nanoteknoloji, Sosyal Bilimler, Tıp, Yönetim Bilimleri

Erişim adresi: http://www.worldscientific.com/

Global eJournal Library

(31.12.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

GeJL; tüm Altın dergileri, Gecikmeli erişim (amborgolu) dergileri ve İngilizce ticari ve profesyonel dergileri içeren tek çözümdür (Diğer tüm çözümler sadece Altın açık erişime odaklanarak diğer önemli dergileri dışarda bırakırlar.). Farklı yayıncı sitelerinden edinilmiş tam metin bağlantılar ile e-dergilere erişim sağlayan büyük bir veritabanına sahiptir.  Pasif olarak yayıncıların bilgi sağlamak için, diğer kuruluşlar gibi yayıncıların onlarla iletişime geçmelerini beklemek yerine, dergileri kendi arayan dünya çapındaki tek kuruluştur. Sonuç olarak kullanıcıları,  diğer çözümlerden daha çok dergiye ve makaleye ulaştırabilmektedir.  

Açık erişim dergilerde 9 milyon makale, 135 ülkeden  22,000 açık erişim dergi, 125 yılı kapsayan yayınlar, 8.000 yayıncı, Altın ve yeşil yol yayınlarını birlikte kapsar. Önemli konular : 

Tarım & Biyoloji Bilimleri – 700.000’den fazla makale, 

Temel Bilimler – 2,5 milyondan fazla makale, 

Mühendislik & Teknoloji – 1,5 milyondan fazla makale, 

Sanat & Beşeri Bilimler – 800.000’den fazla makale, 

Biyomedikal – 4 milyona yakın makale, 

Sosyal ve Yönetim Bilimleri – 1,5 milyondan fazla makale, 

Türkiye’den 370 dergi ve 80.000’den fazla makale içerir.

Online Türkçe Tanıtım ve Kullanım Sunumu: https://prezi.com/8bydtb3lpho7/global-ejournals-library-tantm-ve-kullanm-sunumu/

Erişim adresi: http://104.45.30.167/search/001/w_index/

LipSteps

(30.11.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

Lib.Steps; erişilebilir ve taranabilir verileri yöneterek tam metne kolay erişim sağlayan, tek bir arama kutusundan e-dergi, veritabanları ve kütüphane kataloğu dahil olmak üzere, kütüphanenizin çevrimiçi kaynakları genelinde gerçek zamanlı arama yapmanızı sağlayan entegre bir araştırma sistemidir. 

Neden Lib.Steps?

 • Lib.Steps akademik ve diğer kütüphaneler için gerçek zamanlı uzman bir arama çözümüdür.
 • Akıllı, meta-arama motoru olan Lib.Steps; Türkçe ve daha bir çok başka dile oluşturulan basitleştirilmiş kullanıcı arayüzü ile isabetli ve hızlı sonuçlar verir.
 • Yoğun veri kapsamı ve ölçeklenebilir arama
 • Otomatik izleme, otomatik ayarlama, otomatik eklenti
 • Bağlantı çözümleyici (Lib.Steps Linkleyici - OpenURL) ve A’dan Z’ye dergi listesi ve çok daha fazlasını içerir.

Kullanıcı Adı: mikro

Şifre: mikro

Online tanıtım videosu: https://prezi.com/i8kqo8hoftbh/lib-steps-tantm-sunumu/

Erişim adresi: http://asp.libsteps.com/mikro/

Vidobu (Online, Video, Eğitim) 

(16.06.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

Vidobu Video Eğitim Kütüphanesi ; 8995 video eğitimi, 427 eğitim seti ile uzmanlardan eğitim alma imkanı sunmaktadır. Kullanıcıların vidobu linki üzerinden ana sayfaya geldiğinde üyeliği aktive et butonu ile bir kez şifre oluşturmaları gerekmektedir. Vidobu Video Eğitim Kütüphanesi :

Profesyonel gelişim,

İş dünyası,

Fotoğrafçılık,

Grafik tasarım,

WEB tasarım,

Programlama,

3D ve animasyon,

Video prodüksiyon konularını içermektedir.

Erişim adresi: http://www.vidobu.com/edu/konya

Lexpera

(31.12.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

Uluslararası bir işbirliğinin ürünü olan LEXPERA’nın, sürekli yenileri eklenen tam metin kitaplar, makaleler ve yorumlar gibi literatür kaynakları ve çok zengin içtihat koleksiyonunun yanında, mevzuat alanında getirdiği önemli yenilikler sayesinde hukuk araştırmalarında en temel başvuru kaynağınız olacağına gönülden inanıyoruz.  Bilgi kaynaklarının yenilikçi bir şekilde işlenmesi, kullanıcı dostu tasarımı ve mobil cihazlardan erişim imkânı ile LEXPERA hukukçulara nitelikli bilgiye hızla ulaşabilecekleri konforlu bir araç sunuyor. Ayrıca, Resmi Gazete’nin günlük olarak sisteme aktarılması ve değişikliklerin ilgili mevzuata işlenmesi sayesinde LEXPERA ile ulaşılan bilgi her zaman en güncel bilgi olmaktadır.

Hızlı bir başlangıç için, sistemin hukukçulara sağladığı avantajlardan bahsettiğimiz

videomuzu http://www.lexpera.com.tr/Services/Content.aspx?id=video izleyebilirsiniz.

 Erişim adresi: http://www.lexpera.com.tr/

Global eJournal Library Veritabanı

(31.10.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

GeJL; tüm Altın dergileri, Gecikmeli erişim (amborgolu) dergileri ve İngilizce ticari ve profesyonel dergileri içeren tek çözümdür (Diğer tüm çözümler sadece Altın açık erişime odaklanarak diğer önemli dergileri dışarda bırakırlar.). Farklı yayıncı sitelerinden edinilmiş tam metin bağlantılar ile e-dergilere erişim sağlayan büyük bir veritabanına sahiptir.  Pasif olarak yayıncıların bilgi sağlamak için, diğer kuruluşlar gibi yayıncıların onlarla iletişime geçmelerini beklemek yerine, dergileri kendi arayan dünya çapındaki tek kuruluştur. Sonuç olarak kullanıcıları,  diğer çözümlerden daha çok dergiye ve makaleye ulaştırabilmektedir.  

Açık erişim dergilerde 9 milyon makale, 135 ülkeden  22,000 açık erişim dergi, 125 yılı kapsayan yayınlar, 8.000 yayıncı, Altın ve yeşil yol yayınlarını birlikte kapsar. Önemli konular : 

Tarım & Biyoloji Bilimleri – 700.000’den fazla makale, 

Temel Bilimler – 2,5 milyondan fazla makale, 

Mühendislik & Teknoloji – 1,5 milyondan fazla makale, 

Sanat & Beşeri Bilimler – 800.000’den fazla makale, 

Biyomedikal – 4 milyona yakın makale, 

Sosyal ve Yönetim Bilimleri – 1,5 milyondan fazla makale, 

Türkiye’den 370 dergi ve 80.000’den fazla makale içerir.

Erişim adresi: http://104.45.30.167/search/001/w_index/

CHINA STM FOCUS Veritabanı

(16.05.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

Beşeri Bilimler, Bilgi Bilimi, Edebiyat, Eğitim Bilimleri, Ekonomi, Felsefe, Hukuk, Mühendislik, Tarih, Temel Bilimler, Teknoloji, Tıp, Sosyoloji alanlarında İngilizce dilinde ve tam metin 198 akademik e-dergi ve 2317 konferans bildirisi içermektedir.

 Erişim adresi: http://cstm.cnki.net/stmt

Felsefe (Philosophy Center-PDC) Veritabanı

(30.05.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

Felsefe ve felsefe ile ilgili tüm bilim dalları, uygulamalı etik ve ilahiyat alanlarında yayımlanan 163  akademik e-derginin yanı sıra, seri kitaplar, konferans bildirileri vb. kaynakları içerir. 130.000’den fazla makalenin yer aldığı bir koleksiyona sahiptir.

Erişim adresi: https://www.pdcnet.org/pdc/bvdb.nsf/journalbrowser?openform

JAYPEE DIGITAL Tıp Bilimleri Veritabanı

(14  Mayıs 2016 tarihine kadar deneme erişimi)

 Anadili İngilizce olmayanlar için anlaşılabilir akademik İngilizce ile yazılmış olup 700’den fazla ders e-kitabı (textbook), 1700’den fazla akademik e-kitap olmak üzere toplam 2594 e-kitap, 3000’den fazla ameliyatları gösteren ve sesli anlatımlı video, MCQ, SBA, SCE soru ve cevap bankaları, USMLE, MRCP, FRCS, FRCR sınavları için hazırlık kitapları içerir. Eski sayıları ve en son sayılarına erişilebilen 42 e-dergi içermektedir. Bu 42 e-derginin 12 tanesi doğrudan diş hekimliği ile ilgilidir. Kullanıcılar tüm kitap chapterlarını ve makaleleri bilgisayarlarına indirebilirler. 2594 e-kitap, 3000 video ve 42 e-dergi Jaypee Digital’ın kendi özel yayınlarıdır.

SAGE  Research Methods (SRM Cases ve SRM Datasets)

(30.04.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

SAGE Research Methods (SRM), araştırma yapan ya da nasıl araştırma yapılacağını öğrenen herkes için temek bir kaynaktır.  SAGE’in dünyaca bilinen Research Methods listesinden 800’den fazla kitap, referans çalışması, makale, ve video içeriği ile SRM, tarama sorgusu yazma, literatür değerlendirmesi yapma, araştırma yöntemi seçme, verileri toplama, sonuçları düzenleme hakkında bilgiler sağlamaktadır.

Erişim adresi: http://www.srmo.sagepub.com

Tümer ALTAŞ Online e-YDS Sınav Hazırlık Veritabanı

(15.12.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

Tümer ALTAŞ A.Ş. Sınav Hazırlık ve Dil Eğitimi veritabanı e-YDS/YDS sınavına hazırlık amacıyla oluşturulmuş bir veritabanıdır. Mobil ve web platformlarında kullanılabilir. Tüm personel ve öğrencilerimizin deneme erişimine açıktır. 

Tümer ALTAŞ Online e-YDS Sınav Hazırlık Veritabanı 15 Aralık 2016 tarihine kadar denemeye açılmıştır.

Erişim adresi: http://tumeraltas.com/

Tümer ALTAŞ A.Ş. Sınav Hazırlık ve Dil Eğitimi veritabanı e-YDS/YDS sınavına hazırlık amacıyla oluşturulmuş bir veritabanıdır. Mobil ve web platformlarında kullanılabilir. 

Kullanım için sol alttan "Deneme Erişimi"ni seçtikten sonra üniversite adını ve kendi adınızı yazarak giriş yapabilirsiniz.

Total Materia

(31.12.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

Total Materia  250,000'den fazla alaşım hakkındaki 7,000,000 'un üzerinde özellik  kaydı ile dünya genelindeki en geniş metal özellikleri veritabanı ve bilgi kaynağıdır. Kimyasal bileşim, mekanik ve fiziksel özellikler, yüksek ve düşük sıcaklıklardaki metal özellikleri, ısıl işlem veri ve diyagramları, metal yorgunluk bilgileri ve çok daha fazlası hakkında hızlı ve güvenilir bilgi sağlamaktadır.

Hiperkitap

(31.12.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

Hiperkitap; Hiperlink tarafından geliştirilmiş, bilim insanlarının, öğrencilerin ve meraklıların akademik bilgiye hızlı ve kolay erişebildikleri Türkiye’nin ilk Türkçe online e-kitap veritabanıdır. Hiperkitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300 yayınevinin 12.000’den fazla e-kitabı bulunmaktadır.  Hiperkitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir. Önde gelen üniversitelerin akademik yayınları da Hiperkitap’ta yer almaktadır.

Almanhal

(31.12.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

Al Manhal, Orta Doğu kaynaklı eserleri bir araya getirerek Arapça detaylı arama yapmanızı sağlayan dünyadaki ilk  ve tek veritabanıdır. Orta Doğu’nun önde gelen güvenilir yayıncıları tarafından telif hakları güvence altına alınmış orijinal akademik araştırmaları, üniversite yayınlarını, bilim toplulukları ve araştırma kuruluşlarının çalışmalarını  tek şemsiye altında toplayabilmiş tek koleksiyondur.

Euromonitor Internarional Veritabanları

(15.12.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

Euromonitor International veritabanları:

 • Passport (Industries and Countries and Consumers birleşmiş)
 • Industries
 • Countries and Consumers
 • Industrial
 • Cities

4D Anatomy

(15.12.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

4D Anatomy Online, insan anatomisine ait detaylı fotoğraf görüntülerini gerçek kesitler halinde erişime sunmaktadır. Bu şekilde laboratuvar deneyiminin görsel ortamda en gerçekçi şekilde sunulması sağlanmaktadır. Farklı uzmanlık alanları için patolojik ve cerrahi yaklaşımları içeren yeni içerik bilgileri sürekli kapsama eklenmektedir.

Cochrane Library

(11.12.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

Cochrane Library Veritabanı Kanıta dayalı Tıp veritabanıdır. Sağlık hizmetlerinde yapılmış tedavi ve müdahalelerde kanıtlanmış araştırmaları, metodolojik ve tanısal testlerin de yer aldığı güncel bilgileri içeren kaynaklara dayalı veri tabanlarını tek bir çatıda toplayan çevrimiçi bir kütüphanedir. Hasta değerleri ve klinik uzmanlıkla ilgili araştırma kanıtlarını, sağlık hizmetleri ve girişimlerinin etkinliği üzerine yapılan uluslar arası araştırmaları bir araya getirir. Klinik deneyleri, metodları, teknolojileri ve ekonomik değerlendirmeleri içeren 800.000 uzerinde veri kaydı ve 5.000 civarında Cochrane Sistematik İncelemelerini içermektedir.

Wiley Online Library

(11.12.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

1997’den günümüze kimya, tıp, matematik, diş hekimliği, eczacılık, psikoloji, mühendislik, biyoloji, tarih, işletme, veterinerlik, tarım gibi birçok konuda yaklaşık 1400 dergiye tam metin erişim vermektedir. 

Wiley Current Protocols

(11.12.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

Protokol, yasam bilimleri ve tıp konularındaki laboratuar çalışmalarının belli standartlara dayalı metodlarının ve sonuclarının paylasıldığı ve bu metod ve raporlara dayalı yeni laboratuar çalışmalarının yapılmasına olanak tanıyan bilimsel yayınlardır. Diğer bir değişle bir laboratuar deneyinin, nasıl yapılacağını, hangi yolların takip edileceği, malzemelerin neler olacağını ve sonucun ne olacağını gösteren bilimsel prensipler bütünüdür. PubMed’te indekslenmektedir.

Wiley Current Protocols 18 konuda 16,000’den fazla teknik ve prosedur içermektedir.

Brill-Encyclopaedia of Islam Online

(5.12.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

Encyclopaedia of Islam Online (EI Online) 2. baskı (“EI2”) ve 3. baskıların (“EI3”) her ikisini de içermektedir. EI Online arama motoru her iki baskıdan en popüler ve en güncel sonuçları otomatik olarak taramaktadır.  EI2 (1955-2005) ve EI3. (2007-) baskılara ait tüm materyallere erişim imkanı vardır. 
Edition2: http://referenceworks.brillonline.com/browse/encyclopaedia-of-islam-2
Edition3: http://referenceworks.brillonline.com/browse/encyclopaedia-of-islam-3

Index Islamicus

(5.12.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

İslam ve Müslüman dünyası ile ilgili tüm konu alanlarını kapsayan yayınların uluslararası sınıflandırılmış bibliyografik bilgilerine, farklı Avrupa dillerinde erişim saglanmaktadir. 1905’ten günümüze, 377,000 den fazla kayda ve 3000’den fazla dergiye erişim bulunmaktadır. 

Sage Video

(30.11.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

Eğitim, İletişim ve Medya Çalışmaları, Danışmanlık ve Psikoterapi alanlarında yayınlanmak üzere video koleksiyonları barındıran, lisans düzeyinde öğretimden öğrenci referans araştırmalarına ve daha yüksek seviyedeki akademik materyallere kadar çeşitli seviyedeki araştırmacıları desteklemek için oluşturulmuştur.

Sage Research Methods

(30.11.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

Araştırma yapan ya da nasıl araştırma yapılacağını öğrenen herkes için temel bir kaynaktır.  SAGE’in dünyaca bilinen Research Methods listesinden 750'den fazla kitap, referans çalışması, makale, ve video içeriği ile SRM, tarama sorgusu yazma, literatür değerlendirmesi yapma, araştırma yöntemi seçme, verileri toplama, sonuçları düzenleme hakkında bilgiler sağlamaktadır.

Sage Knowledge

(30.11.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

SAGE Knowledge öğrenciler, araştırmacılar ve öğretim üyeleri için temel bir dijital sosyal bilimler kütüphanesidir. 4,400’den fazla başlık ile akademik monograflar, referans çalışmaları, el kitapları, seriler, profesyonel gelişim başlıkları ve dahasını içeren geniş bir SAGE eKitap ve eReferans yelpazesi sunar.

Cambridge Books Online

(30.11.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

Fen ve Mühendislik, Tıp, Beşeri ve Sosyal Bilimler ile İngilizce Dil Eğitimi konularında kitapları içerir.  Koleksiyonlar aynı zamanda uluslar arası akademik yayınevleri tarafından yayımlanan ve Cambridge University Press’in online eKitap platformunda sunulan University Publishing Online programından da başlıklar içerir.

Cambridge Journals Online

(30.11.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

Sosyal ve Beşeri Bilimler, Fen, Teknoloji, Sağlık Bilimleri gibi pek çok alanı kapsayan online dergiler içermektedir. 1997 yılından günümüze kadarki içeriğe tam metin erişim mümkündür. 

Thieme Tıp ve Kimya Dergileri

(30.11.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

Akademik kurumlar, tıp okulları, hastaneler, araştırma tesisleri ve sağlık hizmeti endüstrisinin araştırma ve bilgi ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlanmıştır.

Thieme e-Book Library

(30.11.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

The Thieme E-Book Kütüphanesi,  Thieme’nin sahip olduğu Renkli Atlaslar ve Flexibook serilerinden yardımsever bir şekilde resimlendirilmiş takdir edilen internet tabanlı bir koleksiyondur. Geleneksel abonelikle özel olarak mevcuttur.  Her elektronik kitap için seçkin tam resimli çizimler ve eğitici yazılar içeren üstün eğitimsel baskı çeşidi kullanımı ayrıca kullanıcılara bütün koleksiyon içinden konuları yerleştirecekleri bölümler içerir.
Bu geniş elektronik kütüphane, öğrencilere yardım etmek için tıp okulu müfredatının her kursunu, araştırmacı ve klinikçilerin tıp ve yaşam bilimleri kritik konularını da kapsar.

Bentham Science Publishers

(30.11.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

Bentham Science Publishers, 1993 yılından günümüze yayımlanmış dergi ve kitap koleksiyonları ile dünya üzerindeki araştırmacılara kaynak sağlamaktadır.Deneme erişimi kapsamında Tıp, Kimya, Eczacılık, Biyomedikal ve daha birçok konu alanında etki değeri oldukça yüksek yayınlara sahip 125 dergiden oluşan bir koleksiyonun 2010 – 2015 yıllarına ait içeriklerine erişim sunulacaktır.

Çin CEJD

(21.11.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

CEJD Çin e-dergi veritabanı; Çin'de yayımlanan 300 civarında İngilizce akademik e-dergiyi içermektedir. Temel Bilimler, Mühendislik ve Teknoloji, Tıp, Sağlık Bilimleri, Ziraat, Siyaset Bilimi, Sosyal Bilimler ve Eğitim alanlarında e-dergiler SCI ve EI'nin indekslediği dergiler Konu, yazar, kurum, makale başlığı, makale özeti, anahtar sözcük veya tam metin içinde arama yapabilir, PDF formatında tam metin makaleleri indirebilirsiniz.

Trans Tech Publications

(15.11.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

Trans Tech Publications (TTP) 1967 yılında kurulmuştur.  Malzeme bilimi ve mühendisliği alanlarında dergi yayınlamaya yoğunlaşmış bir firmadır son zamanlarda biyoenerji, nano teknoloji ve biyomimetik konu alanlarında da dergiler yayınlamaktadır.

MEVBANK

(15.11.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

Lebib Yalkın Yayınları 62 yıldır en güvenilir ve en kapsamlı güncel mevzuatı, en kullanışlı şekilde abonelerinin ihtiyaçlarına yönelik hukuki yayımlar ve hizmetlerle sunmayı amaçlamaktadır.

Üniversitelerin idari çalışanları, akademisyenleri, araştırmacıları ve öğrencileri ile Kamu kurumlarının çeşitli birimlerinde çalışanlar, MEVBANK veritabanında birçok konuda MevzuatYargı kararlarıDergi Makaleleri ve Yardımcı Kaynaklar üzerinde çalışmalar yapabilmektedirler.

Jaypee Digital Tıp Bilimleri Platformu

(09.11.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

Jaypee Digital Tıp, Diş ve Sağlık Bilimleri Platformu; Anadili İngilizce olmayanlar için anlaşılabilir akademik İngilizce ile yazılmış; 700'den fazla ders e-kitabı (textbook), 1700'den fazla akademik e-kitap olmak üzere toplam 2559 e-kitap, 3000'den fazla ameliyatları gösteren ve sesli anlatımlı video içermektedir.

Credo Reference

(09.11.2015 tarihine kadar deneme erişimi)

Credo  Reference, online referans bankasıdır ve 70+ yayınevinden derlenen 680+ başlık içerir.

Görsel ve interaktif ağırlıklı olarak hazırlanmış, kullanımın  rahat ve anlaşılır olmasına dikkat edilmiştir.  

Klasik arama yapmanın yanında,  resim, video arama ve beyin fırtınası (concept map) özellikleri eğlenceli bir kullanım sağlar.

JOVE

(Süresiz deneme erişimi)

Dünyada PubMed/Medline tarafından indekslenen ilk ve tek video makale veri tabanı, JoVe (The Journal Of Visualized Experiments), deneme amaçlı olarak aşağıdaki video makaleleri üniversitemiz erişimine açmıştır.

Biyoloji

Noninvasive In Vivo Small Animal MRI and MRS: Basic Experimental Procedures

Nöroloji

A Procedure for Studying the Footshock-Induced Reinstatement of Cocaine Seeking in Laboratory Rats

Immunoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları

Intravital Microscopy of the Inguinal Lymph Node

Klinik ve Deneysel Tıp

Isolation of Human Islets from Partially Pancreatectomized Patients

Biyomühendislik

The Three-Dimensional Human Skin Reconstruct Model: a Tool to Study Normal Skin and Melanoma Progression

Uygulamalı Fizik

Controlling the Size, Shape and Stability of Supramolecular Polymers in Water

Kimya

LabVIEW-operated Novel Nanoliter Osmometer for Ice Binding Protein Investigations

Davranış Bilimi

How to Detect Amygdala Activity with Magnetoencephalography using Source Imaging

Çevre Bilimi

Design and Operation of a Continuous 13C and 15N Labeling Chamber for Uniform or Differential, Metabolic and Structural, Plant Isotope Labeling

Vidobu (Online, Video, Eğitim) 

(16.06.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

Vidobu Video Eğitim Kütüphanesi ; 8995 video eğitimi, 427 eğitim seti ile uzmanlardan eğitim alma imkanı sunmaktadır. Kullanıcıların vidobu linki üzerinden ana sayfaya geldiğinde üyeliği aktive et butonu ile bir kez şifre oluşturmaları gerekmektedir. Vidobu Video Eğitim Kütüphanesi :

Profesyonel gelişim,

İş dünyası,

Fotoğrafçılık,

Grafik tasarım,

WEB tasarım,

Programlama,

3D ve animasyon,

Video prodüksiyon konularını içermektedir.

Erişim adresi: http://www.vidobu.com/edu/konya

Global eJournal Library

(31.12.2016 tarihine kadar deneme erişimi)

GeJL; tüm Altın dergileri, Gecikmeli erişim (amborgolu) dergileri ve İngilizce ticari ve profesyonel dergileri içeren tek çözümdür (Diğer tüm çözümler sadece Altın açık erişime odaklanarak diğer önemli dergileri dışarda bırakırlar.). Farklı yayıncı sitelerinden edinilmiş tam metin bağlantılar ile e-dergilere erişim sağlayan büyük bir veritabanına sahiptir.  Pasif olarak yayıncıların bilgi sağlamak için, diğer kuruluşlar gibi yayıncıların onlarla iletişime geçmelerini beklemek yerine, dergileri kendi arayan dünya çapındaki tek kuruluştur. Sonuç olarak kullanıcıları,  diğer çözümlerden daha çok dergiye ve makaleye ulaştırabilmektedir.  

Açık erişim dergilerde 9 milyon makale, 135 ülkeden  22,000 açık erişim dergi, 125 yılı kapsayan yayınlar, 8.000 yayıncı, Altın ve yeşil yol yayınlarını birlikte kapsar. Önemli konular : 

Tarım & Biyoloji Bilimleri – 700.000’den fazla makale, 

Temel Bilimler – 2,5 milyondan fazla makale, 

Mühendislik & Teknoloji – 1,5 milyondan fazla makale, 

Sanat & Beşeri Bilimler – 800.000’den fazla makale, 

Biyomedikal – 4 milyona yakın makale, 

Sosyal ve Yönetim Bilimleri – 1,5 milyondan fazla makale, 

Türkiye’den 370 dergi ve 80.000’den fazla makale içerir.

Online Türkçe Tanıtım ve Kullanım Sunumu: https://prezi.com/8bydtb3lpho7/global-ejournals-library-tantm-ve-kullanm-sunumu/

Erişim adresi: http://104.45.30.167/search/001/w_index/