Konya TÜBİTEM Konferansına Ev Sahipliği Yapıyor

Türkiye'de bilim ve teknolojinin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacıyla düzenlenen ve kamu ile özel sektörde faaliyet gösteren paydaşların da bir araya geldiği, Türkiye Bilim ve Teknoloji Merkezleri (TÜBİTEM) Konferansı, Konya Valisi Yakup Canbolat, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin, Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, TÜBİTAK Başkan Yardımcıları ve akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden bilim merkezi yöneticileri ve akademisyenlerin katılımı ile Konya Bilim Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin, bilim merkezlerinin Yeni Türkiye için atılan adımların çekirdek noktasına oturduğunu belirterek, bu tür etkinliklerin gençleri bilime, bilimsel düşünmeye ve yenilikçiliğe yönelttiği için önemli olduğunu söyledi.

İnsanımızı Bilim ile Yoğurmalıyız

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Konya Bilim Merkezi’nin yapılması ve ilgi gören bir merkez haline getirilmesi nedeniyle Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür ederek, bu konferansların düzenli olarak yapılmasının önemine dikkat çekti. Çelik, “Halkımıza yüksek yaşam standartları sunabilmemiz için en değerli kaynağımız olan insanı bu ortamın içine çekmemiz, bilim ortamı içinde yoğurmamız ve geleceğimize güç katmak için yetiştirmemiz şarttır.” dedi.

Şehirlerimiz Bilim Merkezi Konusuna Önem Vermeli

Konya’da eğitim altyapısı oluşturmak amacıyla bu çalışmalara girdiklerini belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Bilim Merkezi’ni açıldığı günden bu yana 700 bin kişinin ziyaret ettiğini dile getirdi. Bilim Merkezi’nin Konya’da yeni bir odak noktası olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, bunun da önemli bir mesaj olduğunu ifade etti.

Şehirlerin Bilim Merkezi konusuna önem vermesi gerektiğini kaydeden Başkan Akyürek, “Hükümetimizin eğitimle ilgili böyle bir konuya sahip çıkması şehirlerimiz adına son derece önemli. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümet yetkililerimize şehirlerimiz ve çocuklarımız adına teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Sinan Sertöz’ün sunumu ile program devam etti.

NEÜ Standı Büyük İlgi Gördü

Konferans kapsamında bilim merkezi sergi tasarım ve üretim süreçleri, eğitim alanları, planetaryum, STEM eğitimi uygulamaları, TÜBİTAK Bilim ve Toplum destekleri gibi konulara ilişkin sunumlar yapıldı. Üniversitemizin öğrencilerinden oluşan Radikal Tasarım Ekibi de ürünleri ile sergide yer aldı. 2 senedir İnsansız Hava Araçları üzerinde çalışan ekip 2 gün boyunca ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Tamamen kompozit malzemelerden yapılmış olan uçak gövdesi, otomasyon sisteme sahip uçağı ve geçen sene Uluslararası İHA Türkiye Yarışmasına katılan 144 kilometre saat gibi yüksek hızlara çıkabilen uçağıyla Radikal Tasarım ekibi katılımcılardan büyük takdir topladı.