TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Emel Arınç Üniversitemizde Konferans Verdi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Emel Arınç, Üniversitemizde “Kimyasal Kanserojenez ve Bazı Gıdaların Kanser Önleyici Etki Mekanizmaları” konulu bir konferans verdi. Konferansa Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Akyürek, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansında kanser hastalığının tedavisi, tedavi sürecinde faydalı gelebilecek yiyecekler, doğru beslenme gibi konulara değinen Prof. Dr. Emel Arınç, bazı kimyasal kanserojenez etki mekanizmaları hakkında da bilgi verdi.

2012’de 14.1 milyon yeni kanser vakası ve 8.2 milyon kanser ile ilgili ölüm öngörüldüğünü hatırlatan Prof. Dr. Emel Arınç, 2025’de yeni kanser vakasının 19.3 milyona ulaşacağının öngörüldüğünü kaydetti.

Kanser Önlenebilen Bir Hastalıktır

Prof. Dr. Emel Arınç; “İnsanlarda görülen kanserlerin yüzde 85’ine çevresel faktörler, bunların içinde yüzde 75-80’ine ise kimyasallar neden olmaktadır. Sigara ve aşırı alkol kullanımının bırakılması, beslenmede yapılan değişiklikler kanser insidanslarını azaltılacağını göstermektedir. Kanser belirli aşamalar yerine getirildiğinde önlenebilen bir hastalıktır” ifadelerini kullandı.

Çevresel faktörlerden birisi olan kimyasalları anlatan Arınç, bu kimyasalların sularda, havada, yiyeceklerimizde bulunduğunun altını çizdi.

Sarımsak Kanser Engelleyici Etkilere Sahip

Sarımsağın (diallilsülfürün), antikanserojenik, kanser engelleyici etkilere sahip olduğunu belirten Arınç; sarımsağın içinde bulunan bir enzimin ısıtmaya gerek olmadan tüketildiğinde kansere karşı son derece faydalı olduğunun altını çizdi. Arınç; “Tahta bir cismin üzerinde ellerinizi yumruk yaparak sarımsağı kırabilir, yemeklerinizde kullanabilirsiniz” dedi.

Resveratrol maddesinden bahseden ve antikanser özelliği taşıdığını ifade eden Arınç, bunun en çok kırmızı üzümün kabuğunda ve kırmızı şarapta bol miktarda bulunduğunu kaydetti. Arınç, greyfurt suyu ile ilgili de bazı ilaçları alan hastaların tüketmemesi gerektiği bilgisini verdi.

Sigarayı Bebek Büyüyene Kadar Bırakmak Gerekir

Sigaranın en tehlikeli kanserojenlerden biri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Emel Arınç, hamileyken sigara kullanan anne adaylarının bebeklerini daha dünyaya gelmeden ciddi bir tehlikenin içine attıklarını, bu konuda her bir bireyin dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdi. Arınç, “Hiç olmazsa sigarayı bebekler büyüyene kadar bırakmak gerekiyor, çocuklarınızı daha doğmadan zehirlemeyiniz” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda Prof. Dr. Muzaffer Aksoy’u da anan Arınç, kendisinin benzenin lösemiye yol açtığını kanıtladığını ve uluslararası tıp literatüründe son derece önemli bir isim olduğunu da sözlerine ekledi. Arınç, Prof. Dr. Muzaffer Aksoy’un, 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü alan Aziz Sancar'ın da hocası olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Muzaffer Şeker’in, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Emel Arınç’a ödül takdiminin ardından program sona erdi.