Prof. Dr. Şerif Mardin Vefat Etti

Türk bilim dünyası, çok değerli bir ferdini, Prof. Dr. Şerif Mardin’i kaybetti.

Türkiye Bilimler Akademisi Şeref Üyesi olan ve Sosyal ve Beşeri Bilimler TÜBA 2016 yılı Akademi Ödülünü geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alan merhum Prof. Mardin, Türkiye’nin temel sosyal ve siyasi meselelerinin başında gelen Türk modernleşmesi sorunu ve devlet-din ilişkileri alanlarında çığır açıcı çalışmalar yürütmüştür. 90 yaşında hayata veda eden Prof. Dr. Şerif Mardin Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyetine geçiş dönemini çok iyi bir şekilde analiz etmekle kalmamış, siyasal ve sosyal sistemimizin sürekliliği ve istikrarı için değerli tespitlerde bulunmuştur.

Sosyal ve siyasi bilimler alanlarında çalışma yürütecek genç bilim insanlarına örnek olacak bir bakış açısı geliştiren Prof. Dr. Şerif Mardin’i minnet ve rahmetle ebediyete uğurluyoruz. Bilim dünyamızın ve milletimizin başı sağ olsun.

 

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ

 

 

Prof. Dr. Şerif Mardin Kimdir?

1927 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesinde başladığı orta öğrenimini Amerika Birleşik Devletlerinde tamamladı. Lisans öğrenimini 1948 yılında Stanford Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünde; yüksek lisansını 1950 yılında John Hopkins Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde ve doktorasını 1958 yılında Stanford Üniversitesi Hoover Enstitüsü Siyaset Bilimi Bölümünde tamamlayan Şerif Mardin, 1954-1956 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde Araştırma Görevlisi olarak görev yaptı. 1957 yılında Hürriyet Partisi'nde genel sekreterlik görevini üstlendiği dönemde 1954-1966 yılları arasında yazılarının yayımlandığı ve dönemin en önemli dergilerinden biri olan Forum Dergisi'ndeki yazarlık faaliyetlerine başladı (Kayalı, 1983).

1958-1961 yılları arasında Princeton Üniversitesi Şark Çalışmaları Bölümünde Doktora Sonrası Araştırmacı; 1960-1961 yılları arasında ise Harvard Üniversitesi, Orta Doğu Enstitüsünde araştırma bursu kapsamında çalışmalar yaptı. 1961- 1972 yılları arasındaki dönemde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde doçent ve ardından profesör unvanları ile akademik yaşamını sürdüren Şerif Mardin, Türkiye'de ve yurt dışında birçok üniversitede misafir profesör olarak akademik ve idari hizmetlerde bulundu, 1967-1970 yılları arasında Türkiye Sosyal Bilimler Derneği kurucu başkanlığı görevini yürüttü. 1973-1991 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi iktisadi idari Bilimler Fakültesinin kurucu dekanı ve Siyaset Bilimi Bölümünde, son olarak da İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinde profesör olarak görev alarak Türkiye'deki sosyal bilimsel düşünce açısından çok önemli katkılarda bulundu.

Forum Dergisi yazarlığı ve Hürriyet Partisi Genel Sekreterliği gibi akademik bir perspektifi göz ardı etmeksizin giriştiği siyaset alanındaki çalışmalarının ardından 1994 yılında kurulan Yeni Demokrasi Hareketi'nin kurucu üyeleri arasında rol aldı. Şerif Mardin'in 1962 yılında Princeton University Press'ten "The Genesis of The Young Ottoman Thought" (Yeni Osmanlıların Düşünsel Yapıtları) adıyla yayınlanan Stanford Üniversitesi Hoover Enstitüsü'ndeki "The young Ottoman movement: A Study In The Evolution Of Turkish Political Thought In The Nineteenth Century" başlıklı doktora çalışmasının genişletilmiş hali ve 1964 yılında yayınlanan "Jön Türklerin Siyasi Fikirleri: 1895-1908" başlıklı çalışmaları başta gelmek üzere Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'ndeki akademik iklim ve Forum Dergisi'ndeki yazarlık deneyimleri, daha sonraki çalışmalarının ana eksenini oluşturan "Türk Modernleşme Problematiği" ve "Türk Siyasal Yaşamı" konusundaki çalışmaları açısından önemli kavşak noktalarıdır.

2016 yılı TÜBA Uluslararası Akademi Ödülü’nün sahibi olan ve TÜBA 51. Genel Kurulunca TÜBA Şeref Üyesi seçilen Prof. Dr. Şerif Mardin, İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi olarak görev yapıyordu.